16 czerwca pod hasłem “Od historii po #nowehistorie” zorganizowaliśmy niezwykłą podróż przez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość niezwykłego miejsca – Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

Rozpoczęliśmy naszą przygodę od Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie “STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto.”, prowadzone przez dr Magdalenę Staręgę. To było wyjątkowe doświadczenie, które pozwoliło nam zgłębić historię tego miejsca i zrozumieć rolę, jaką odgrywała Stocznia Cesarska w kształtowaniu tożsamości Gdańska i Polski.

Następnie, pod opieką byłego stoczniowca, a obecnego prezesa Morskiej Fundacji Historycznej, pana Jarosława Żurawskiego, wyruszyliśmy na fascynujący spacer po Stoczni. Mogliśmy dotknąć dawnych murów pamiętających czasy świetności Stoczni, zajrzeć w niedostępne zakamarki, posłuchać opowieści o dawnych czasach i poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca, które teraz nabiera nowego znaczenia.

Kolejnym punktem programu była prezentacja współorganizatora Property Walk i inwestora Stocznia Cesarska Development. Poznaliśmy wizję właściciela dotyczącą przyszłego rozwoju tego obszaru opowiedzianą w porywający sposób przez Dagmarę Rozkwitalską, Business Development Manager i Jadwię Kosińską, Dyrektor Projektu. Byliśmy pod wrażeniem pomysłowości i zaangażowania inwestora w ożywienie tego miejsca, ponowne otwarcie go dla społeczności poprzez wprowadzenie na teren stoczni sztuki współczesnej, a wszystko z ogromnym poszanowaniem dla historycznego dziedzictwa obszaru.

Po tak intensywnym przedpołudniu udaliśmy się na lunch do restauracji Mielżyński Gdańsk zlokalizowanej w obiekcie dawnej remizy. To było nie tylko czas na relaks i delektowanie się wyśmienitym jedzeniem, ale także okazja do integracji, networkingu i dzielenia się wrażeniami. 

Po lunchu kontynuowaliśmy nasz spacer po Stoczni w wyśmienitej atmosferze, przy cudownej letniej pogodzie, odkrywając kolejne atrakcje – między innymi intrygującą instalację  artystyczną Czesława Podleśnego pt. Rozbitkowie. 

Na zakończenie udaliśmy się na zwiedzanie WL4 Przestrzeń Sztuki. Tam spotkaliśmy się z Architektem Miasta, panem prof. Piotrem Lorensem, który opowiedział nam o planach przekształcenia obszaru Młodego Miasta w nowoczesną, dynamiczną część Gdańska, zachowując jednocześnie jego unikalny charakter historyczny. Natomiast dzięki pani Adriannie Majdzińskiej, współzałożycielce i prezesce Stowarzyszenia WL4 Przestrzeń Sztuki, zanurzyliśmy się w świat kreatywności i inspiracji artystów z Gdańska i goszczących tam twórców ze Śląska, działających w różnych obszarach sztuki – od ceramiki, przez malarstwo i rysunek, rzeźbę, fotografię, po różnego typu instalacje pobudzające wyobraźnię uczestników naszej wyprawy. Po zwiedzaniu WL4, zatrzymałyśmy się jeszcze na ostatnią wymianę wrażeń w Małej Sycylii.

Property Walk w Stoczni Cesarskiej był nie tylko inspirujący i edukacyjny, był również okazją do połączenia wielu ciekawych aspektów. Członkinie WIREP oraz sympatycy mieli możliwość zdobycia wiedzy historycznej, poznania piękna dziedzictwa przemysłowego i zapoznania się z wizją właściciela dotyczącą rozwoju obszaru Stoczni.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym niezapomnianym wydarzeniu i wspólną podróż w czasie. Jeśli nie mieliście okazji dołączyć do nas na Property Walk, zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, aby być na bieżąco z kolejnymi inicjatywami i wydarzeniami organizowanymi przez Stowarzyszenie WIREP. Razem tworzymy historię i piszemy #nowehistorie.